close
تبلیغات در اینترنت

گردشگری

بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما

آشوراده بزرگترین جزیره ایرانی دریای خزر

بازدید: 2
آشوراده بزرگترین جزیره ایرانی دریای خزر

در دل دریای خزر جزیره‌ زیبایی‌ای هست که پل چوبی‌‌اش را در عکس‌ها زیاد دیده‌ایم و دلمان خواسته ما هم آنجا باشیم، جزیره‌ آشوراده در استان گلستان که با اینکه خالی و متروک است ولی بازدیدکننده کم ندارد.

تاریخ آشوراده,جزیره آشوراده

آشوراده بزرگ‌ترین جزیره‌ ایرانی دریای خزر است

 

آشوراده بزرگ‌ترین جزیره‌ ایرانی دریای خزر است که در میان‌کاله‌ بندر ترکمن قرار گرفته و با بندر ترکمن ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و فاصله‌اش تا گرگان هم ۴۰ کیلومتر است. آشوراده یکی از جاهای دیدنی استان گلستان است که مقصد خیلی‌ها برای سفر است. برای مثال در نوروز ۹۷، ۲۲ هزار گردشگر از این جزیره دیدن کرده‌اند. 

تاریخ آشوراده,جزیره آشوراده

آشوراده در میان‌کاله‌ بندر ترکمن قرار گرفته و با بندر ترکمن ۱۰ کیلومتر فاصله دارد

 

می روید بندر ترکمن و از آنجا می روید اسکله. در اسکله بازارچه های صنایع دستی هست که لباس های ترکمنی می فروشند و رستوران هایی که می توانید غذاهایی مثل بورک(نانی که داخلش گوشت چرخ کرده و پیاز دارد) یا شیرینی هایی مثل قاطلمه و پیشمه و دونات بخرید و بعد سوار قایق هایی شوید که ۶۰ هزار تومان می گیرند(در سال ۹۷) و شما را به آشوراده می رسانند و همانجا توقف می کنند تا شما گشتتان را در جزیره بزنید و بعد به بندر ترکمن برتان می گردانند. کل جزیره را نیم ساعته می شود گشت و پرنده ها و اسب های وحشی را دید.

آشوراده یعنی چی؟
معنی آشور آده یا آشیر آداسی که به آشوراده تبدیل شده، جزیره‌ آشور است. قدیم‌ترها مردم بندر ترکمن دام‌های خود را برای چرا به آشوراده می‌بردند، به همین دلیل ترکمن‌ها به این جزیره مال آشیر هم می‌گویند. مال به معنی دام است و آشیر یعنی رساندن.

این جزیره از غرب به تنگه‌ چپق اوغلی می‌رسد و در جنوب جزیره، خلیج گرگان قرار دارد.

اگر کمی تاریخ بخوانیم، می‌بینیم که این جزیره قبلا سه جزیره بوده، اما به‌خاطر بالا آمدن سطح آب دریای خزر، دو جزیره‌ آن زیر آب رفته‌اند و حالا فقط همین یک جزیره‌ روی آب مانده.

این جزیره‌ تماشایی به‌عنوان یکی از ۵۹ منطقه‌ بین‌المللی ذخایر طبیعی ثبت شده و در کنوانسیون جهانی رامسر هم جزو تالاب‌های مهم دنیا ثبت شده. برای رفتن به این جزیره باید به بندر ترکمن بروید، از اسکله سوار قایق شوید و ۱۰ دقیقه بعد در آشوراده هستید.  

تاریخ آشوراده,جزیره آشوراده

آشوراده، از غرب به تنگه‌ چپق اوغلی می‌رسد و در جنوب جزیره، خلیج گرگان قرار دارد.

 
تاریخ آشوراده
کارشناسان می‌گویند شبه جزیره‌ میان‌کاله که آشوراده در گوشه‌ای از آن قرار دارد، احتمالا روی آبرفت‌های دلتایی رودخانه‌ی گوهرباران نکا به‌وجود آمده.

جزیره، تاریخ پرماجرایی دارد. بعضی‌ها معتقدند، همان جزیره‌ آبسکون است که سلطان محمد خوارزمشاه در آن از دنیا رفته. صفویان در آن شکار می‌کردند و چند قلعه برای اقامتشان ساخته بودند که حالا رو به ویرانی هستند. در زمان آقا محمد خان قاجار، روس‌ها آشوراده را تصرف کردند که نیروی ایران آن‌ها را از جزیره بیرون کرد. اما در زمان محمد شاه قاجار دوباره روس‌ها به جزیره برگشتند تا در استرآباد و بندرترکمن قلعه‌ نظامی و مرکز تجاری و مسکونی بسازند.

روس‌ها تا بعد از جنگ دوم جهانی در آشوراده ماندند. در زمان پهلوی اول قلعه‌ نظامی روس‌ها بازسازی شد و مدتی به‌عنوان پاسگاه مرزی مورد استفاده قرار گرفت.

تا قبل از سال ۱۳۷۲ که در آشوراده سیل بیاید، حدود هزار نفر در آن زندگی می‌کردند و اینطور نبود که جزیره خالی از سکنه و متروک باشد. تا آن زمان جزیره‌، مدرسه، فروشگاه، شرکت تعاونی روستایی و امکانات کافی برای زندگی هم داشت، اما بعد از بالا آمدن آب دریا، مردم از آن‌جا رفتند و بیشترشان به میان‌کاله کوچ کردند. البته الان هم جزیره خالی از سکنه نیست؛ کارکنان شیلات در این جزیره زندگی می‌کنند و جزیره در ابتدای ورودی اش یک سوپرمارکت دارد که تنقلات و چای می فروشد. 

تاریخ آشوراده,جزیره آشوراده

 برای رفتن به این جزیره  آشوراده باید به بندر ترکمن بروید

 
چرا به این جزیره برویم؟
این‌که بدانیم در دریای خزر جزیره‌ کوچک مسکونی‌ای وجود دارد، جذاب است. هم قشنگ است و هم آرام و هم، صدای موج‌ها، بخش جدانشدنی‌اش هستند. . این جزیره پاتوق همیشگی پرندگان مهاجر است و پناهگاه حیات وحش به‌شمار می‌رود.

در هر فصلی به آشوراده بروید، پرند‌ه‌های زیادی را می‌بینید که ممکن است بومی یا مهاجر باشند. تا اوایل قرن، در این جزیره ببر مازندران هم زندگی می‌کرد، البته آخرین ببر زنده را حدود ۴۰ سال پیش دیده بودند که متاسفانه شکار شده بود.

حالا پرندگان تنها جانوران جزیره نیستند. گذشته از انواع ماهی، ۴۰ درصد از خاویار ایران از حوالی این جزیره به‌دست می‌آید.

تماشای فلامینگوها هم از تصویرهای جذاب این منطقه است. این جزیره، شغال، خرگوش، اسب وحشی، روباه، گراز، کبک و قرقاول هم دارد.

اگر اهل شنا و آب‌تنی هستید، لباس شنا هم همراهتان باشد. طرح دریا برقرار است و می‌توانید تنی به آب‌های خزر بزنید.

بوته‌های تمشک را همه جا می‌بینید و درخت انار ترش هم تا دلتان بخواهد هست.

این جزیره یک قلعه‌ مثلثی دارد که ثبت ملی شده. قلعه را روس‌ها به‌سبک معماری خودشان ساخته بودند. خانه‌ وزیر مختار روس اثر تاریخی دیگر جزیره‌ است که چیز زیادی از آن باقی نمانده و در حال ویران شدن است.

آشوراده هتل و اقامت‌گاه ندارد، یک قهوه‌خانه دارد که پیشنهاد می‌کنیم صبحانه را در آن‌‌جا بخورید.

باوجود شرجی شدید تابستان‌ها، بهترین زمان سفر به آشوراده ابتدای بهار و پاییز است.

  تاریخ آشوراده,جزیره آشوراده

در هر فصلی به آشوراده بروید، پرند‌ه‌های زیادی را می‌بینید

  
کجا اقامت کنیم؟
بعد از گشت و گذار در این جزیره و گشت و گذار در کنار ساحل و تماشای دریا، می‌توانید راهی گرگان شوید و در هتل‌ های گرگان اقامت کنید. از بندر ترکمن تا گرگان حدود یک ساعت با ماشین فاصله دارید.

گرگان هتل‌های خوب ۳ و ۴ ستاره‌ای دارد که امکانات و قیمت متفاوتی دارند. قیمت رزرو هتل‌ در گرگان از ۱۰۲ هزار تومان شروع می شود.

جاذبه‌های نزدیک
شما برای رفتن به آشوراده از بندر ترکمن می‌گذرید؛ بنابراین، منطقی است که یک روز از سفر را به گشتن و خرید در بندر ترکمن بگذرانید.

اسکله‌ توریستی بندر ترکمن می‌تواند سرگرمتان کند. هم جای تفریح است و هم خرید. می‌توانید قایق پدالی یا موتوری سوار شوید یا در بازارهای ساحلی آن پرسه بزنید.

دوشنبه بازار بندر ترکمن خیلی دیدنی‌ست. می‌توانید از بازار بندر ترکمن صنایع دستی، خاویار، ماهی، برنج و لبنیات و البته شال‌های ترکمنی بخرید و زنان ترکمنی را ببینید که با لباس‌های رنگی و قشنگشان در ساحل نشسته‌اند. گلیم، فرش، قالیچه، نمد دو رو به معروف به قاشما گئجه، ابریشم‌بافی، لباس‌های محلی و زیورآلات را در دوشنبه بازار پیدا می‌کنید.

بندر گز با بندر ترکمن فقط ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. اگر زمان کافی داشتید، به جاهای دیدنی بندر گز هم می توانید بروید.  

تاریخ آشوراده,جزیره آشوراده

بندر گز با بندر ترکمن فقط ۱۲ کیلومتر فاصله دارد

 
مسیر دسترسی
اگر از تهران سفرتان را شروع می‌کنید، ۳۸۷ کیلومتر در راه هستید. از جاده‌ فیروزکوه به قائم‌شهر، ساری و بعد بهشهر می‌رسید. بعد از گلوگاه و کردکوی می‌گذرید و وارد بندر ترکمن می‌شوید. از اسکله‌ بندرترکمن با قایق به آشوراده بروید.

اگر بخواهید با قطار سفر کنید، می‌توانید بلیت قطار تهران به گرگان را تهیه کنید و از آن‌جا به بندرترکمن و بعد آشوراده بروید. اگر با اتوبوس هم بخواهید بروید اول باید بروید گرگان و بعد از آنجا بروید.

 تاریخ آشوراده,جزیره آشوراده


این مطلب در تاریخ: دوشنبه 05 شهريور 1397 ساعت: 16:17 منتشر شده است
برچسب ها : ,,
نظرات()

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال 2016!

بازدید: 2
معرفی 9  موزه برتر دنیا در سال 2016!

با معرفی 9 موزه برتر جهان عکس هاي از این موزههایي که در ادامه مقاله تصویر و مشخصان آنها را ملاحظه می‌کنیم  جزو پربازدیدترین موزه هاي سال ۲۰۱۶ میباشند:

۱- موزه ملی تایوان National Palace Museum in Taiwan

این موزه در دهم اکتبر سال ۱۹۲۵ تاسیس شد. موزه ملی تایوان در منطقه اي به نام شیلین Shilin در تایپی تایوان واقع شده هست. نزدیک به ۷۰۰٫۰۰۰ قطعه از کارهای هنری چینی در این موزه وجود دارد که آن را بعنوان محل بازدید گروه فراوانی از گردشگران در سراسر جهان قرار داده هست.

 

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

 موزه ملی تایوان در دهم اکتبر سال ۱۹۲۵ تاسیس شد

 معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

موزه ملی تایوان در منطقه اي به نام شیلین Shilin در تایپی تایوان واقع شده هست

 ۲- گالری ملی لندن National Gallery in London

این گالری که در سال ۱۸۲۴ میلادی تاسیس شد، در میدان ترافالگار Trafalgar Square شهر وست مینستر Westminster انگلستان واقع شده هست. در آن بیش از ۲٫۳۰۰ نقاشی از میانه قرن ۱۳ ام میلادی تا قرن ۲۰ قابل بازدید هست. سالانه بازدیدکنندگان فراوانی برای مشاهده این آثار ارزشمند به وست مینستر سفر میکنند. 

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

گالری ملی لندن، در سال ۱۸۲۴ میلادی تاسیس شد

 معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

گالری ملی لندن،  در میدان ترافالگار شهر وست مینستر انگلستان واقع شده هست

 ۳- موزه علم و تکنولوژی شانگهای Shanghai Science and Technology Museum

این موزه که در ۱۸ ام دسامبر سال ۲۰۰۱ تاسیس شده، موزه اي بزرگ، در پودونگ شانگهای هست و در نزدیکی پارک Century Park قرار گرفته هست. این پارک یکی از بزرگ ترین پارک هاي این منطقه به شمار می‌رود و انبوهی از گردشگران را برای بازدید به سمت خود و موزه علم و تکنولوژی هدایت میکند. 

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

 موزه علم و تکنولوژی شانگهای در ۱۸ ام دسامبر سال ۲۰۰۱ تاسیس شده است

 معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

موزه علم و تکنولوژی شانگهای، یکی از بزرگ ترین پارک هاي این منطقه به شمار میرود

۴- موزه واتیکان Vatican Museum

موزه واتیکان واقع در شهر واتیکان ایتالیا در سال ۱۵۰۶ تاسیس شد. واتیکان در نزدیکی شهر رم قرار گرفته و زیاد گردشگرانی که از فرودگاه رم وارد این کشور میشوند، از واتیکان و موزه آن مشاهده می‌کنند.   

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

   موزه واتیکان واقع در شهر واتیکان ایتالیا در سال ۱۵۰۶ تاسیس شد

 معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

واتیکان در نزدیکی شهر رم قرار گرفته و زیاد گردشگرانی که از فرودگاه رم وارد این کشور میشوند

 ۵- موزه متروپلیتن نیویورک Metropolitan Museum of Art in New York

این موزه در سال ۱۸۷۰ میلادی و در شهر نیویورک در ایالت متحده ایالات امریکا تاسیس شد. موزه مترو پلیتن نیویورک سالانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی هست .   

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

موزه متروپلیتن نیویورک، در سال ۱۸۷۰ میلادی و در شهر نیویورک در ایالت متحده کشور آمریکا تاسیس شد

 ۶- بریتیش میوزیوم لندن British Museum in London

این موزه در منطقه بلومزبری لندن Bloomsbury قرار گرفته و به تاریخ، هنر و فرهنگ انسانی می‌پردازد و از مهمترین مکان هاي بازدید دانشجویان هنر، تاریخ و ادبیات هست. اضافه بر این دانشجویان و اساتید آنها، گردشگرانی که به لندن می‌آیند عمدتا خود را برای بازدید این موزه به بلومزبری می‌رسانند.    

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

 موزه بریتیش میوزیوم لندن، در منطقه بلومزبری لندن Bloomsbury قرار گرفته هست

   معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

  موزه بریتیش میوزیوم لندن، از مهم‌ترین مکان هاي بازدید دانشجویان هنر، تاریخ و ادبیات هست

۷- موزه ملی هوا فضا در واشنگتن دی سی .National Air and Space Museum in Washington, D.C

موزه هوا فضا که موزه NASM هم نامیده می‌شود در پایتخت ایالات متحده ایالات امریکا واقع شده هست. این موزه غنی ترین آلبوم دست سازهای تاریخی، هواپیما و سفینه را در خود جای داده هست. 

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

موزه هوا فضا که موزه NASM هم نامیده می‌شود در پایتخت ایالات متحده ایالات امریکا واقع شده هست

      معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

موزه ملی هوا فضا، آلبوم دست سازهای تاریخی،هواپیما و سفینه را در خود جای داده هست

۸- موزه ملی چین در پکن The National Museum of China in Beijing

این موزه در اول اکتبر سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و در ضلع شرقی میدان تیانامن Tiananmen Square شهر پکن قرار گرفته هست. رسالت این موزه در اختیار قرار دادن اطلاعات کافی در مورد تاریخ و هنر کشور چین هست. چین که به خودی خود مقصدگردشگری تعداد زیادی از بازدیدکنندگان هست، سالانه جمعیت فراوانی را نیز در این موزه پذیرا می‌شود.     

 معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

موزه ملی چین در پکن، در اول اکتبر سال ۱۹۵۹ تاسیس شد

      معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

رسالت موزه ملی چین در پکن، در اختیار قرار دادن اطلاعات کافی در مورد تاریخ و هنر کشور چین هست

 
 ۹- موزه لوور Louvre Museum
موزه لوور که در شهر پاریس فرانسه واقع شده، بزرگ ترین موزه جهان و یک بنای تاریخی به شمار می‌آید. این بنا، در دهم آگوست سال ۱۷۹۳ میلادی تاسیس شد. از آنجا که شهر پاریس به شهر عشاق نیز شهرت دارد و سالانه پذیرای جمعیت زیادی از بازدیدکنندگان هست، زیاد این بازدیدکنندگان حتما سری هم به این موزه میزنند.

معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

موزه لوور که در شهر پاریس فرانسه واقع شده هست

 معرفی 9 موزه برتر دنیا در سال ۲۰۱۶

موزه لوور بزرگ ترین موزه جهان و یک بنای تاریخی به شمار می‌آید


این مطلب در تاریخ: یکشنبه 14 مرداد 1397 ساعت: 20:12 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

» رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 27
کل نظرات کل نظرات : 0
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 0

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 12
بازدید دیروز بازدید دیروز : 5
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
آي پي امروز آي پي امروز : 1
آي پي ديروز آي پي ديروز : 4
بازدید هفته بازدید هفته : 17
بازدید ماه بازدید ماه : 29
بازدید سال بازدید سال : 29
بازدید کلی بازدید کلی : 416

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 54.226.25.74
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
تاریخ امروز امروز : چهارشنبه 03 بهمن 1397